reklam

BURÇLAR « Bülten Kıbrıs

17 Ekim 2021 - 02:27

BURÇLAR

ÖZELLİK SEÇİN
BAŞAK BURCU 22 Ağustos - 23 Eylül

Mottosu: Planları uyguladığımda başarılıyımdır.

Yönetici Gezegeni: Merkür

Elementi: Toprak

reklam

Bugün ilişkiniz de yaşadığınız sıkıntıyı, içinizde biriktirdiğiniz ve sizi inciten her şeyi partnerinizle açıkça konuşmak isteyebilirsiniz. Kalp kırmadan kendinizi net ifade etmeli ve sevginizin her şeyden önemli olduğunu unutmadan ilerlemelisiniz.

Kova burcundaki Satürn’ün hafta başında ileri hareketine geçmesi, sorumluluklarınız ve günlük akışınızı hızlandırıyor. Uzun süredir baş etmeye çalıştığınız ve gittikçe ağırlaştığını hissettiğiniz yükünüz hafifleyebilir. Bunu yeni bir iş alanına geçmek ya da yön değiştirmek suretiyle de sağlayabilirsiniz. Öğrendiklerinizi uygulamaktan vazgeçmeyin.

Terazi burcundaki Güneş’in Kova burcundaki Jüpiter ile uyumlu açısı, parasal anlamdaki beklentilerinizi olumlu bir şekilde sonuçlandırabilir. Yeni bir para akışı ya da, geçmiş ödemelerin tahsili ile aklınızdaki planları uygulamaya koyabilirsiniz. İsteklerinizi ifade ettiğiniz takdirde amaçlarınıza ulaşacaksınız. Oğlak burcundaki Plüton ile kare açı yapan Terazi burcundaki Güneş, yoğun temponuzun içine can sıkıcı olaylar dahil edebilir. Sosyal çevreniz değer yargılarınızı ile oynamak isteyerek sizi manipüle edebilir. Bazı arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi yeniden değerlendirebilirsiniz.

Motivasyon Sözü: “Kuş ölür, sen uçuşu hatırla.”

Başaklar ve yükselen burcu başak olanlar; verdiğiniz emeklerin somut karşılıklarına erişeceğiniz bir Ekim ayına başlıyorsunuz. 6 Ekim’de Terazi burcunda bir yeniay gerçekleşiyor ve maddi alanlarınızda yeni bir düzenlemeye gidiyorsunuz. Sahip olduklarınıza değer biçmek isteyenlere karşı mücadele verebilirsiniz. Artık kendinize bir yol çizdiniz ve oradan devam etmek durumundasınız. Bunu sürdürdüğünüz müddetçe kazanımlarınız da aynı oranda artacaktır. Plüton’un aynı gün Oğlak burcunda ileri hareketine başlaması, çevrenize yansıttığınız halinizde de bir değişiklik yapmanızı sağlayacaktır. Özgüveniniz, değişimlerinizle yüzleşiyor.

7 Ekim’de Venüs’ün Yay burcuna geçmesiyle aile hayatınıza renk geliyor. Uzunzamandır yapmak istediğiniz değişiklikleri uygulamaya alabilirsiniz. Geçmişin etkilerini sadece psikolojik olarak değil dekorasyon olarak da hayatınızdan çıkarıyorsunuz. Aile kavramının önemi üzerine düşünebilirsiniz.

8 Ekim’de Güneş ve Mars’ın Terazi burcundaki kavuşumuyla, finansal kayıplarınızın telafi edileceği ve hak arayışınızın cevap bulacağı bir etki altına giriyorsunuz. Güneş’in 9 Ekim’de aynı yerde Merkür ile de kavuşum gerçekleştirmesi, sizi karar almak konusunda zorlasa da aslında bazı fikirlerinizin neye dönüştüğünü anlamak konusunda gözünüzü açabilir. Sizin için değerli olanın ne olduğunu anlayacağınız bazı hikayeler ve yatırımlarla tekrar ilgilenmeniz gerekebilir.

11 Ekim’de Satürn’ün Kova burcunda ileri hareketine başlamasıyla birlikte çalışma hayatınızdaki sorunları geride bırakıyorsunuz. Bir süredir eski ve yeni arasında gidip geldiğiniz, tekrara düştüğünüzü hissettiğiniz ortamlarda daha esnek şekilde hareket edebilirsiniz. Sorumluluklarınızın farkına varıyor, daha iyisini yapmak için tecrübelerinizle yol almaya devam ediyorsunuz. Jüpiter’in de 19 Ekim’de burada düz harekette olması, daha verimli çalışacağınız imkanları ortaya çıkarabilir. Bir süredir devam eden rahatsızlıklarınızın yavaş yavaş son bulması, kendinizi fiziksel olarak daha iyi hissetmeniz mümkün olacaktır.

18 Ekim’de Merkür Terazi burcunda ileri hareketine başladığında, hızlı kararlar alacağınız günler yeniden gelmeye başlayacaktır. Ticari ve finansal değerlerinizi doğru kullanmanınmutluluğuna erişebilirsiniz.

20 Ekim’de Koç burcundaki dolunay size korkulu olduğunuz bazı konularda cesaretinizi toplamanız için destek olabilir. Artık her şeyi daha net görebilir, dahası bunu kendi isteğiniz ve emeklerinizle sağlayabilirsiniz. Ekonomik ve psikolojik olarak bir tamamlanma içinde olmanız, kendinize yapacağınız büyük iyiliklerin habercisi olabilir.

23 Ekim’de Güneş’in Akrep burcuna geçmesiyle birlikte, iletişimde detaylara takıldığınız kadar stratejik ve kontrollü olmanız gerekebilir. Kendi fikirleriniz kadar yakın çevrenizin fikirlerine ve onlarla olan ilişkilerinizde, bazı karanlıkların aydınlandığını görebilirsiniz. Bu durum sizi gizemli bir tutum sergilemeye itebilir. Mars’ın da 30 Ekim’de Akrep burcuna geçecek olması, bu süre zarfında derin araştırmalar yapmak ve hesaplar üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz. Çalışmalarınızı hayata geçireceğiniz platformlarda bulunabilir, sosyal medya alanında daha etkin hale gelebilirsiniz.

Motivasyon Sözü: İçi zengin olan, dışını süslemeye ihtiyaç duymaz.

Başak burcunu 2021'de neler bekliyor?

2021 yılı ruhunuzun daha fazla olgunlaştığı ve hayatınızı büyütmeniz için planladığınız her şeye ulaşabildiğiniz bir yıl olacağa benziyor. Geçen yıl dünyamız durmuş ve çok fazla eski hayatımızı yaşamadığımızdan ilerleme kaydedememiş gibi bir hal vardı üzerimizde hepimizin. Bu sene daha çok becerilerinizi geliştirmek üzerine çabalar göstereceğiniz ve bu şekilde akacak bir yıl olacak.

2021 süresince, çevrenizde başarılı olarak anılacaksınız. Bu yıl isteklerinizin çoğu olacak ve planladıklarınız rayında ilerleyecek gibi gözüküyor. Her zamankinden daha farkındalıklı olacaksınız ve hayatın daha anlam dolu yönlerini keşfedeceksiniz. Belki de bu sene eski hayatınıza nazaran bazı alışkanlıklarınızdan, bırakamadıklarınızdan vazgeçeceğiniz bir yıl olacak.

Eleştirel ve mükemmeliyetçi yapınız yerini daha bazı durumları oluruna bırakan birine dönebilir. Bu yıl, daha ruhani tarafınız ağır basacak. Sosyal projeler veya hayır işleri ile uğraşacaksınız ve hayatınıza çeşitli yönlerde farklılık katacaksınız. Yaptığınız bu çalışmalar ve iyilikler farkında olmadan hayatınıza kolaylık ve huzur katacak. Merhamet dolu yanınız ortaya çıkacak, içinizde sakladığınız şefkatli yönünüz ortaya çıktığında da hayatınıza anlam dolacak. Bu yıl her anlamda iyileştiğinizi hissedeceksiniz.

Başak burcunun 2021'de aşk hayatı nasıl olacak?

2021'de Başaklar için aşk ve evlilik konuları ön planda olacak. Yıl boyunca bu konularda çok fazla tecrübe edineceksiniz. Belki önceden olmadığınız kadar şefkatli yaklaşacağınız meseleler olacak. Daha anlayışlı ve yumuşak bir şekilde ilerleyeceksiniz. Evliler eşine daha çok bağlanırken, bekarlar ilişkiye başlayabilirler. Bu yıl sizler için çok fazla romantizm ve tutku var diyebiliriz.

Bu yıl etrafınızdaki insanlar sizden gerçekten etkilenecek. Siz de bunu hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra birçok romantik anlar biriktireceksiniz. Rutin hayatınıza bağlı kalmazsanız çok renkli bir dönem sizi bekliyor olacak. Eşinizin/sevgilinizin de aşk veya evlilik konusundaki görüşlerine güvenebilirsiniz.

Bu yıl aşk anlamında sizler için sert etkiler yok bu sebeple olağan durumlar yaşayacaksınız. Bu da sizler için artan bir duygusallık ve romantizm dolu zaman dilimleri oluşturacak. Sadece bazı yanlış anlaşılmalar, ani soğumalar ve çelişkili ifadelerden kaçınmalısınız. İçinizden geldiği gibi davranın, özgürce kendinizi ifade edin. Düzgün bir dille ve anlayışla yaklaşmak size çok şey katacaktır.

Sosyal çevreniz vasıtasıyla tanışacağınız ya da arkadaşlarınızdan biriyle bir ilişkiye başlama düşüncesi aklınızdan geçebilir. Bu konuda gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ancak bunun gerçek bir sevgi mi yoksa sadece sizi kuşatan koşullardan kaynaklı oluşan bir etkilenme mi olduğunu iyi ayırt edin! Sizi zorlayabilir ve aklınızı karıştırabilir. Ya da bir ilişkiye başlayıp kendinizi zor koşullar içinde bulabilirsiniz.

Başak burcu için Nisan ayı içerisinde öne çıkanlar

Bu zaman diliminde hayatınızda dönüşümsel olaylar önemli gelişmeler olabilir. Kendinizi daha önce deneyimlemediğiniz olayları yaşarken bulabilirsiniz. Bu ay ve mayıs ayı içinde kriz yönetimi konusunda, güçlü olmanız gereken bazı zamanlar olabilir. Bu zamanları iyi atlatmak geleceğiniz için önemli adımlara vesile olacaktır. Konuları büyütmemeye özen gösterin. Abartıdan kaçının ve kendinizi stres altına gereksiz yere sokmayın.

Başak burcu için Mayıs-Temmuz-Ekim ayı içerisinde öne çıkanlar

İstikrarlı bir şekilde yolunuzda ilerleyin. Bazı sıkıntılarınızı bu yılın sonuna saklayın. Büyük kararlarınızı bu yıl biterken vermeye çalışın. Kariyer anlamında bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Rekabet içerisine girip hırsınıza yenik düşmemeye dikkat edin. Sıkı çalışın, hedefinize kilitlenin. Her şeyi aşacaksınız. 21 Temmuz’da Venüs burcunuza girdiğinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ama 29 Temmuz’da Mars’ta burcunuza girdiğinde hayata karşı duruşunuz büyük önem kazanacak. Fevri davranmamaya özen gösterin. Bu aylarda daha fazla inisiyatif almanız gerekebilir.

Başak burcu için Ağustos ayı içerisinde öne çıkanlar

Ağustos-Eylül aylarında parlayacaksınız, kendinizi iyi hissetmenin yanı sıra bazı adımları atabilmek için bedeninizde güç bulacaksınız. Çeşitli ek sorumluluklar katılacak hayatınıza ama Jüpiter’in size olan olumlu etkisiyle tüm olumsuzluklar dağılacak. Fiziksel olarak da kendinizi en iyi hissettiğiniz şekilde olacaksınız. Moralinizi yükseltecek girişimlerde bulunun, enerjinizi yüksek tutun. Bazen yorulduğunuzu ve dinginliğe ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz ama buna rağmen unutmayın ki bu dönem sizin döneminiz.

Karşınıza çıkacak olan olayları düşünerek ve detaylandırarak idrak etmeniz gerekecek. Bu zaman diliminde “yargılama” yapmamalısınız. Zorlayıcı konuşmalar yapmaktan kaçınmalısınız. Önemli ve sizin yapınıza uymayan bazı konular gün yüzüne çıkabilir. Bu konularda gerçekten kelimelerinizi iyi seçmelisiniz yoksa ilerleyen zamanlarda iç dünyanızda halletmeniz gereken ağır meselelere dönüşebilirler. Bu nedenle bu dönemde yapacağınız mantıklı ve sakin konuşmalar; fevrilikten uzak hareketler daha sonra sizin için çok avantajlı durumlara dönüşecektir.

Başak burcu için Eylül ayı içerisinde öne çıkanlar

Planlı ve düzgün bir çalışma stili edinerek bu yeni ayda kendiniz için çok faydalı bir şey yapabilirsiniz. Bu senenin ilk yarısı belki beklediğiniz gibi geçmeyebilir. Ama 2. Yarısında mutlaka doğrudan sonuç alacaksınız. Şevkinizin kırılmasına müsaade etmeyin. Kariyerinizin durumunu iyice analiz edin ona göre adım atın ve ilerleyişinizi yönlendirin. İdeallerinizi ve fikirlerinizi kullanın. Onlar size pratik yol açacak. Çalışmaya devam edin. Bu dönemde çocuk sahibi olma kararı alabilirsiniz.

Başak burcunun 2021'de iş, para ve çalışma hayatı nasıl olacak?

Bütçenizi çok aşmamaya özen gösterir ve bazı gereksiz harcamalarınızdan uzak durursanız bu yıl mali durumunuz çok sarsılmayacaktır. Sıkı çalışma, azim ve plan sizi başarıya götürecek. Eğer bu durumları kontrol edebilirseniz finansal anlamda sizleri çok iyi günler bekliyor. Bu yıl boyunca kontrol yönünüz çok gelişecek.

Başak burcunun 2021'de özellikleri nasıl olacak?

Bu yıl genel anlamda sizleri heyecanlı günler bekliyor. Özellikle ilişkiler anlamında çok hareketli zaman dilimlerine giriş yapıyorsunuz. Adımlarınızı uygun bir şekilde atmanız çok önemli. Doğru hareketleriniz doğru sonuçlara yol açacak. Sevgiyle halledemeyeceğiniz mesele olmadığını göreceksiniz. Şefkat ve merhamet yılınızın ana temaları olacak. İç dünyanızın size birçok soru sorduğu ve sizin onların cevaplarını aradığınız, yüksek farkındalığa ulaşacağınız bir yıl; insanları anlayın. İlişkileri anlayın.

Daha önce yaşamadığınız şeyler yaşayıp, yeni bir benle tanışacaksınız diyebiliriz.

Tam da sizin 2021'inizi anlatacak birkaç cümle;

Duydu beni 'BEN' buluştuk yıllar sonra yeniden…

Başladık birlikte soluk almaya. Zamana karşı yarışırken, içinde kaybolmuşum anıların. Bazen o kadar hızlı koşmuşum ki, geçip gitmişim zamanın üzerinden. Dışında kalmışım kendi zaman dilimimin.

Değerli dostum.

Benim 'BEN' ile buluşmamın ardından beraberliğimiz artık doyumsuz bir paylaşıma dönüştü. Defalarca ertelediğin her şey bir gün seni senle buluşturuyor…

Başak Takım Yıldızı (Astronomi)

Başak takımyıldızının ilk dekanatında Coma, ikincisinde başlıca yıldızları Bungula ve Aguna olan Centaurus bulunur.

Üçüncü dekanatta, ekliptiğe daha yakın bir yerde ise Caphir ve Spica yani Tohum yer alır.

Mitoloji

Başak burcu bereket tanrıçaları ile özdeşleştirilir.

Tek bir bereket tanrıçasının sembolize edemeyeceği Başak burcu, en iyi Zeus ve Themis'in kızı Astraia ile anlatılır. Namuslu ve erdemli bir bakire olan Astraia, aynı zamanda adaleti de temsil eder.

Bir dönem insanlar arasında yaşamına devam eden tanrıça, insanlar arasında ahlaksızlığın ve yozluğun artmasıyla beraber kızkardeşi Pudicitia (Utanç) ile birlikte gökyüzüne geri döner ve Başak burcunu oluşturur.

Sembol

Bazı eski zodyaklarda bu burç yere, yüzükoyun uzanmış yatan bir bakire ile sembolize edilir ve zodyaktaki tek feminen figürdür. Bir elinde sivri uçlu bir asa tutan bakirenin diğer elinde verimliliğin sembolü olan bir başak vardır.

Antik zamanlardan bu yana tanrıça İsis, İştar, Persephone ile, hatta daha sonra Bakire Meryem ile özdeşleştirilir.

Yaşam

Başak evresinde birey, aileye olan bağımlılığından kurtulmak için değerlerini saptama ve seçimlerini yapma aşamasına gelir.

Buradaki temel fonksiyon muhakeme yeteneğidir. Muhakeme ederek, ayırımına vardığı, özümsediği şeyleri bünyesine entegre edip, kendinden bir parça haline getiren Başak, aileye olan bağımlılığından kurtularak, yaşamını devam ettirebilmek için çalışmak zorundadır. Yani kendini, enerjilerini belli bir alana kanalize ederek, tüm detaylarıyla uzmanlaşmak durumundadır. Artık vücut ve ruhun birbirinden ayrılması ve farklılığın anlaşılması söz konusudur.

Başak, eğer kendi içinde vücudu-ruhu ile uyum sağlayabilirse sağlığı da iyi olur. Seçilen yiyecekler, giyim, egzersiz, eşlik eden insanlar bile sağlık durumunu etkileyebilir.

Tüm yapılan seçimlerin birbiri ile uyum içinde olması gerekir. Aynı zamanda vücudun ve ruhun bütün oldukları, uyumla, koordinasyon içinde yaşaması gerektiği benimsenmelidir.

KATEGORİLER

SAYFALAR

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bülten aboneliği ile haberlere daha hızlı erişin.

© 2021 bülten Kıbrıs. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tarafsız ve güncel haber portalı.