Bülten Kıbrıs

Hastane inşaatı son sürat devam ediyor!

Hastane inşaatı son sürat devam ediyor!
21 Eylül 2020 - 11:35

Ülkede son iki haftada saptanan yüksek vaka sayıları hafta sonu itibarıyla bir nebze de olsun düşüş gösterirken sağlıkçılar halen daha tedbirleri elden bırakmama noktasında çok katı.

İç bulaşın ciddi şekilde artış gösterdiği geçen haftanın ardından dün yerel bulaşa rastlanmaması vatandaşları da bir nebze olsun rahatlattı.

Hafta sonu rakamlarına bakıldığında Pazar günü 29 taburcunun olması da pozitif yönde bir gelişme olarak yorumlanırken hastanedeki karantina merkezinde taburcularla yatak sorunun ortadan kaldığı kaydedildi.

Hastane inşaatı son sürat ilerliyor

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yerleşkesinin içerisinde yapımı devam ede pandemi hastanesinin inşaatı da son sürat devam ediyor. Oldukça ilerleme kaydedilen hastane ile ilgili yaklaşık 1 aya kadar bitmesi planlanıyor.

Yoğun bakımdan bir hasta bugün servise alınıyor

Yoğun bakımda tedavi gören 3 kişi ile ilgili de iyi haberler geliyor. Yoğun bakımdaki 2 hastanın durumunun iyiye gittiği ve kısa sürede normal servise alınabileceği ifade ediliyor. Diğer hastanın ise hastaneye geç gelmesinden dolayı yoğun bakım ihtiyacının devam ettiği kaydedildi.

1391 boş oda mevcut

Ülkede bulunan 24 karantina otelinde toplam 1696 kişi konaklıyor. Bunların bir kısmı pozitif vaka, diğer kısmı ise temaslı ve misafirlerden oluşuyor. Öte yandan 1391 boş oda da herhangi bir duruma karşılık bekletiliyor.

24 otel ve yurttan en fazla doluluk ise Özok Yurtları’nda. 300 odalık yurttan 254 oda dolu durumda. Karantina otellerinde toplam 144 pozitif vaka bulunurken, 370 temaslı ve yurtdışından gelen ve karantina süreci devam eden ise 1182 misafir bulunuyor.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.