Bülten Kıbrıs

SANER BECEREMEDİ – KURULTAY UNUTULDU- İBRE SUCUOĞLU’NDA

SANER BECEREMEDİ – KURULTAY UNUTULDU- İBRE SUCUOĞLU’NDA
102
19 Kasım 2020 - 12:46

31 Ekim günü yapılan ve Faiz Sucuoğlu’nun birincilikle tamamladığı ve ikinci tura kalan Ulusal Birlik Partisi’nin kurultayından 20 günden fazla süre geçti. Yarışın ikinci turda en büyük favorisi olan Faiz Sucuoğlu’nun  önce adaylıktan çektirilmesi daha sonra ise adaylığını geri koymasıyla tamamlanan bu süreç partinin ve ülkenin daha önce hiç yaşanmayan oyunlarına sahne oldu. Hükümeti kurma görevi verilen Ersan Saner’in onlarca görüşme sonrasında bu görevi başaramaması hem parti hemde ülke genelinde büyük eleştirilere neden oldu.

Hükümet kurma çalışmalarında henüz başarıya ulaşamayan Saner’in tek adaylı kurultay için de şansı giderek azalıyor. Parti tabanı ise bu süreci iyi değerlendiremeyen Saner için görevi iade etmesi ve partinin ikinci tura kaldığı yerden devam etmesi ya da Saner harici tek aday olarak görünen Faiz Sucuoğlu’nun partinin başına geçmesi konuşuluyor.
Ulusal Birlik Partisi içerinde ve ülke genelinde herkes hükümet kurma çalışmalarına odaklanırken, Ubp tabanından gelen bilgiler ise  olağanüstü kurultayın gerçekleştirilmesi için gereken yasal sürenin dolmasına sadece 10 gün kadar kısa bir süre kaldığı ve Saner’in görevi teslim etmesinin gerektiği ülkenin daha fazla bekleyiş içerisinde olamayacağı konuşuluyor.
Parti içerisinde kurultay için yeniden adaylığını açıklayan Faiz Sucuoğlu’nun sessiz bir bekleyişte olduğu  adaylıktan çektirilme çabaları yüzünden madur durumda olmasına rağmen binlerce destekcisi sayesinde Yakın çevresine, Hükümet kurma görevini alan Ersan Saner’in bu görevi başarıyla sonuçlandırıp sonuçlandıramayacağını beklediğini söylediği öne sürülüyor.Sucuoğlu bu ‘duruma göre hareket etme’ düşüncesinde olduğu ve bu konu netleşene kadar sessizliğini koruyacağı da iddia edildi.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.