Bülten Kıbrıs

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN CEVAPLAMASI GEREKEN SORULAR VARDIR!”

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN CEVAPLAMASI GEREKEN SORULAR VARDIR!”
34
08 Temmuz 2021 - 13:06

Halkın Partisi(HP) Girne Milletvekili Jale Refik Rogers sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ülkemizdeki özel laboratuvarlar ile ilgili değerlendirmelerde bulunup halkı aydınlatmak üzere sorular yöneltti. Laboratuvar açma yetkisinin Sağlık Bakanlığı elinde olması ile ilgili Rogers açıklamalarda bulunarak yasayı sorguladı.

Rogers’ın açıklamasının tamamı şöyle;

Ülkemizde laboratuvar açma yetkisi Tıp ve Kimya Laboratuvarları yasası kapsamında verilebilmektedir. Bu yasa ne kadar da günümüz şartlarında yetersiz kalsa da, şu anda laboratuvar açma, çalıştırma ve denetimi Sağlık Bakanlığı tarafından bu yasaya dayandırılarak yürütülmektedir.

Pandemi ile birlikte moleküler test kapasitesinin artırılması için birçok özel laboratuvar bu testleri yapmakla yetkilendirilmiştir.   Ancak bu laboratuvarların kullanacağı test kitlerinin standardını belirlemek yine Sağlık Bakanlığı yetkisindedir.

Bir süredir basından takip ettiğimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı çatısı altında Ercan Havalimanı’nda bir laboratuvar için yetki verilmesi ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın cevaplaması ve halkı aydınlatması gereken bazı sorular vardır:

1. Bu laboratuvarda yetkilendirilen uzman kişi tam zamanlı olarak bu laboratuvarın sorumluluğunu üstlenecek midir?  Eğer yapılacak testler PCR testi ise, bu laboratuvarda testleri yürütecek bir Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı sorumlu kişi görevlendirilmiş midir?

2. K.K.T. Kızılayı’nın kullanmaya karar verdiği kit Sağlık Bakanlığı tarafından uygun bulunmuş mudur? Kızılay bu kitlerin uygunluğuna neye dayanarak karar vermiştir?

3. Zaten Sağlık Bakanlığı bünyesinde şu anda yürütülen “hızlı PCR” testleri mevcut iken neden Kızılay aracılığı ile başka bir hızlı PCR yöntemine geçilmesi planlanmaktadır?

4. Antijen testleri Ercan Havalimanında özel laboratuvarlar tarafından düzgün bir şekilde yürütülürken, şimdi bu yetkinin bir yardım kuruluşuna devredilmesi ve test yöntemi değişikliğine gidilmesinin sebebi nedir?

5. Avrupa Birliği’nin ücretsiz olarak vereceği,  güvenilirlikleri uluslararası onay süreçlerinden geçmiş, hızlı sonuç veren ve teknik altyapı gerektirmeyen antijen kitleri neden alınmadı? O süreç neden durdu?

Kaynak: Haber Kıbrıs

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.