Elimizdeki En Etkili Ve Yegane Yöntem Aşılanma! « Bülten Kıbrıs

30 Eylül 2022 - 12:34

Elimizdeki En Etkili Ve Yegane Yöntem Aşılanma!

Elimizdeki En Etkili Ve Yegane Yöntem Aşılanma!
Son Güncelleme :

26 Ocak 2021 - 13:52

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk programlı ve sistemli aşılanmaya odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Avunduk basın açıklamasında şunları kaydetti:

Salgının son günlerde yaygınlaşması ister istemez bir paniğe neden oluyor. Hükümetin bu süreç içerisinde en önemli önceliği aşıyı ülkemize getirmek olmalıdır. Her gün açılıp, her gün kapanma senaryolarıyla uğraşmaktan çok, sistemli ve programlı bir aşılanmaya odaklanmak gerekiyor.

İçerisinde geçmekte olduğumuz bu zorlu süreçte ekonomi ve kamu sağlığının korunması için elimizdeki en etkili ve yegane yöntem aşılanmadır. Kapanma, kısıtlama gibi yöntemler salgına karşı geçici tedbirlerdir ve salgının yayılmasının önüne geçmede pek de etkili yada gerçek anlamda sonuç alıcı olmadığı defalarca denenip görülmüştür.

İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde aşılanmalarda nüfusun %20’sine erişildiği dikkate alındığında, bizde çok daha az nüfusa sahip olma avantajımızı kullanarak, bir an önce nüfusumuzun büyük bir oranını aşılamak için yoğun bir şekilde çalışmalıyız.

Pandeminin ilk dönemlerinde AB ülkeleri dahil dünyanın birçok ülkesinde dezenfektan, koruyucu ekipmanlar, solunum cihazı ve maske gibi ürünlerde ticarette kısıtlamalar yaşandığın dikkate alındığında, aşılar konusunda da benzer kısıtlamalar yaşanabileceği unutulmamalıdır. Böyle bir durumda kalmamak için, KKTC olarak aşıya erişim konusunda çok acil bir şekilde çalışmamız gerekmektedir.

Hükümetin hedef koyduğu Mart ayı sonuna kadar aşılanmanın tamamlanması sistemli ve ciddi çalışmayla, aşı tedarikinin sürekliliği büyük önem taşımaktadır.

Bizler tüm odağımızı ülkemiz insanları için 400 bin aşıyı ivedilikle sağlamaya yöneltmeliyiz. Bu durumda aşılanma bittikten bir buçuk ay sonra Covid 19 ile ilgili hiçbir sorunumuz kalmayacaktır. Gerekli girişimlerin ülkesel bazda, Cumhurbaşkanlığı koordinasyonluğunda, hükümeti ve muhalefeti, tüm paydaşlar ile topyekün seferberlik halinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.