Bülten Kıbrıs

RUM KESİMİN’DE AŞI SİPARİŞİ!

RUM KESİMİN’DE AŞI SİPARİŞİ!
13
02 Aralık 2020 - 12:26

Rum basınında bugün yer alan haberlerde, Covid-19 aşısıyla ilgili gelişmelere geniş yer verildi.
Her şeyin yolunda gitmesi halinde, Pfizer ile BioNtech şirketlerinin korona virüsüne karşı geliştirdikleri aşılara yıl sonuna kadar Avrupa İlaç Ajansı tarafından lisans verileceği açıklandı. “Aşı Geliyor- Geri Sayım Başladı- Aşıları İçin Şartlı Onay İstediler” açıklamaları yapıldı, Güney Kıbrıs’ın ise yaklaşık 1 milyon 800 bin Covid-19 aşısı siparişi verdiği belirtildi.
Kamuoyuna sunulan bilgilere göre, Rum kesiminin aşılamayla ilgili planını hazırladığını ve hali hazırda yaklaşık 1 milyon 800 bin aşı siparişi verildiği, bu rakamın nüfusun tümünü kapsadığını ve aşı sayısının ise kişi başına 2 dozla alakalı olduğu belirtti.
İlgili plan temelinde, aşının dağıtımının yılsonuna kadar başlaması halinde Rum kesiminin AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech şirketlerinden 168 bin 159 doz aşı alımının planladığı açıklandı ve 2021 yılının ilk üç ayında da aynı şirketlerden 237 bin 266 doz aşı alınacağı bildirildi. Son aşıların ise 2022 yılının ikinci çeyreğinde alınacağı kaydedildi.
Bir başka kaynakta ise “Korona Aşıları Yıl Sonuna Kadar Kıbrıs’ta- Aşılama Önceliğiyle İlgili Planlama Tamamlanıyor” başlıklarıyla haberlerde yer verildi,  AstraZeneca ile Biontech/Pfizer şirketlerinin Avrupa Birliği’yle (AB) imzaladıkları anlaşmalar temelinde, Güney Kıbrıs’a yıl sonuna kadar 168 bin 159 doz virüs aşısı tedarik etme taahhüdünde bulunduklarını belirtti.
Bilimsel Danışma Komitesi üyeleri tarafından dün düzenlenen basın toplantısında Dr. Zoi Dorothea Pana’nın aşıların tedarik edilmesi ve dağıtılması süreciyle ilgili bilgi verdiği söylenen ve  Pana’nın, Güney Kıbrıs’ın AB sözleşmeleri aracılığıyla 6 aşılık geniş bir portföye sahip olduğunu ve bir şirket hariç, beklenen aşıların hepsinin 2 doz olmasının beklendiğini ifade etti.
Var olan açıklamalar temelinde Rum kesiminin beklediği toplam aşı miktarının 1 milyon 780 bin civarında olduğu ve bunun 890 binden fazla vatandaşı kapsadığı ifade edildi.
Aşı önceliklendirmesinin Avrupa Komisyonu ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nin direktifleri temelinde yapıldığını dile getiren Dr. Pana, bu direktiflere göre aşı konusunda sağlık çalışanları, hastalığa yakalanma şansı riski bulunan yetişkinler ve öncelikli hizmetlerde çalışanların önceliğe sahip olacağını ekledi.
Bir başka haberde ise Rum kesiminin şu ana kadar 1 milyon 600 bin aşı siparişi verdiği söylendi.
BAF METROPOLİTİ KARANTİNADA
Güney Kıbrıs Gazete haberinde, Baf Metropoliti Georgios’un pozitif bir koronavirüs vakasıyla temas etmesinin akabinde bugünlerde karantinada olduğunu yazdı.
Georgios’a yapılan iki testin negatif çıktığını, fakat kendisinin uzmanların tavsiye ettiği süre dolana kadar karantinada kalmayı uygun bulduğunu yazan gazete, Baf Metropoliti’nin pozitif vakayla, Peya’da gerçekleştirilen ve bölgede vakaların artmasına sebep olan bir cenaze töreninde temas ettiğini ekledi.
LİMASOL KARNAVALIYLA İLGİLİ ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ
Gazete başka bir haberinde ise, Limasol Belediyesi’nin 2021 yılında düzenlenecek karnavalla ilgili büyük toplu etkinlikleri korona virüs pandemisi yüzünden iptal etmeye karar verdiğini yazdı.
Limasol Belediye meclisinin aldığı karara göre, karnaval çerçevesinde gerçekleştirilen büyük resmi geçit ile çocuk geçit töreni mecburen askıya alındı.
VAKA SAYISI
Alithia ve diğer gazetelerde yer alan habere göre ise, Güney Kıbrıs’ta dün gerçekleştirilen 10 bin 962 test sonucunda 318 yeni Covid vakasının yanı sıra hızlı testler sonucunda da 153 pozitif sonuca rastlandığı belirtildi.
Dünkü toplam pozitif vakanın 417 olduğunu yazan gazete, Limasol’daki vakalarda azalma olduğunu, Lefkoşa ile “Mağusa” bölgesindeki ise vakalarda artış yaşandığını ekledi.
Fileleftheros gazetesinde yer alan haberde ise, şu an Rum kesiminde 131 kişinin korona virüs tedavisi gördüğü ve bunlardan 14’ünün yoğun bakımda olduğu ifade edildi.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.