Bülten Kıbrıs

TATAR: ”TÜRKİYE İLE KAVGA ETMEK DOĞRU DEĞİL”

TATAR: ”TÜRKİYE İLE KAVGA ETMEK DOĞRU DEĞİL”
23
16 Ekim 2020 - 10:51

UBP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı adayı, Başbakan Ersin Tatar, Türkiye ile iyi ilişkilerin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin yaptığı yardım ve yatırımlar bellidir. Ülkenin gelişmesi için Türkiye’ye ihtiyacımız var” dedi.

Ersin Tatar, Haber Kıbrıs Web TV’ye konuk olarak Mete Tümerkan ve Hüseyin Ekmekçi’nin sorularını cevaplandırdı.

“Türkiye ile kavga etmek doğru değil”

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için Türkiye’nin seçim malzemesi yapıldığını ifade eden Tatar, “Akıncı, ‘Türkiye beni ve ailemi tehdit etti’ diyor. Mağdur edebiyatı yapıyor. Türkiye ile kavga etmek doğru değil” diye konuştu.

Çatışma kültürüne karşı olduğuna dikkat çeken Tatar,  “Halkımız da kavgayı sevmez. Kendi devletine sahip çıkan Türkiye ile iyi ilişkiler kuran birinin seçilmesi dünyaya önemli bir mesajdır” diye konuştu.

“Bütçede 3.5 milyar TL açık olacak”

Ersin Tatar, pandemi nedeniyle gelirlerin azaldığını ancak giderlerin arttığını belirterek, “Geçen yıl bir milyar TL açık vardı. Bu yıl 3.5 milyar TL açık olması bekleniyor. Eğitim ve turizmden elde edilen gelirler azaldı sağlık giderleri arttı. Sağlık harcaması 150 milyon TL civarında. Gelirlerde 500 milyon TL azalma var” dedi.

Tatar, bunlara rağmen alınan tedbirlerle hükümetin yükümlülüklerini yerine getirdiğini, örneğin hükümetin 13’ncü maaşları ödeyebilecek durumda olduğunu vurguladı.

“Ekonomik tedbirler alınarak başarılı olunmuştu”

2009 yılında büyük bir bütçe açığı ile hükümeti devraldıklarını ve Maliye Bakanı olduğunu anlatan Tatar, “Ekonomik tedbirler aldık. Halk o zaman tepki göstermişti ancak Benden sonra Zeren Mungan ve Birikim Özgür de tedbirler almaya devam etti ve bütçeyi dengelemeye çalıştık. Başarılı olundu” diye konuştu.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.