Bülten Kıbrıs

SUCUOĞLU’DAN ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KUR-AN KURSLARI KARARINA TEPKİ

SUCUOĞLU’DAN ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KUR-AN KURSLARI KARARINA TEPKİ
28
16 Nisan 2021 - 12:14

Ülkemizde bugün Anayasa Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme, kuran kurslarının kapatılması konusunda karar almıştı.UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu alınan karar karşısında kişisel sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi.

Sucuoğlu’nun yaptığı açıklama şu sekilde;

Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda, KKTC’de hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanmasının 11 ayın sultanı Ramazan Ayına denk gelmesi çok manidar olmuştur.
KKTC halkı ve hükümetleri olarak anayasaya bağlı bir davranış içinde ve hukuka saygı çerçevesinde; dini eğitim almak her vatandaşımızın Anayasal hakkıdır. Daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçtiğimiz bu süreçte; dini ibadetlerimizin devam etmesi toplumsal değerlerimiz açısından da önemlidir.
Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının incelenerek Mahkeme kararı doğrultusunda gerekli yasal değişikliklerin yapılması ve ilgili tüzüklerdeki eksikliklerin hızlıca giderilerek hafızlık kurslarının devamının sağlanması gerektiği düşüncesindeyim.
Bu duygu ve düşüncelerle, Anayasa Mahkememizin almış olduğu karara saygılı kalarak, ilgili düzeltmelerin bir an önce yapılarak bu mağduriyetin derhal ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyorum.

Dr. Faiz SUCUOĞLU

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.