Bülten Kıbrıs

SU SORUNUMUZ ÇÖZÜLÜYOR MU?

SU SORUNUMUZ ÇÖZÜLÜYOR MU?
26 Eylül 2020 - 14:03

arım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,  “Deniz Geçişi İsale Hattı”nda meydana gelen arızanın giderilmesi için çalışmların bugün kaldığı yerden devam ettiğini söyledi. Dursun Oğuz,  Haber Kıbrıs’a yaptığı açıklamada son boru için montaj işlemlerinin başlağını belirterek boru montajındaki teknik bilgileri de açıkladı.

Oğuz,  teknik olarak çalışmanın KKTC’den Türkiye’ye doğru ilerlediğini ve her montajlanan borunun ardından buradan oraya gemiden su basıldığını söyledi.

 

Fotoğraf bu sabah çekildi; son boru için montaj başladı.

Bakan Oğuz, Haber Kıbrıs’a  gönderdiği fotoğrafta görünen siyah borunun son askıdaki 500 metrelik boru olduğunu belirterek “Sarı olan Y parçasına monte edilip denize atılacak, daha sonra  KKTC’den boruya su basılıp hava çıkarma işlemi yapılacak, bu işlem monte edilen her boruda yapılıyormuş. Sonra fotoğraftaki siyah borunun ucuna son Y parçası takılıp denizin altındaki kara kısmındaki 150 metrelik borunun değişimine başlanacak. Hava izin verirse bu gece yarısı 150 metrelik borunun karaya doğru montesine başlamak planlanıyor. Montajlama işlemi Kıbrıs tarafından Anamur istikametine doğru yapılıyor. Sistem, bitire bitire karaya ulaşım şeklinde ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Su direk arıtmaya verilecek
Haber Kıbrıs’ın elde ettiği bilgilere göre Anamur’dan gelecek olan  su direk arıtmaya gittikten sonra temiz su olarak evlerde akmaya başlayacak. Arıtmanın ardından baraja verilecek olan su tarım için toplanacak.

Bitiş tarihi 29 Eylül

KKTC Su Temin Projesi kapsamındaki “Deniz Geçişi İsale Hattında” 8 Ocak’ta meydana gelen arızanın giderilmesi maksadıyla DSİ tarafından yoğun bir çalışma programı uygulandı. Bu doğrultuda, 25 Eylül’de su iletimine tekrar başlanılması hedeflendi ancak iş bitiş tarihi olumsuz hava şartlarından kaynaklanan gecikmeler sebebiyle 29 Eylül olarak revize edildi.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.