Bülten Kıbrıs

HÜKÜMETTE BİRİLERİ, SİYASETE ARAZİ PAZARLIKLARINI BULAŞTIRMIŞ!

HÜKÜMETTE BİRİLERİ, SİYASETE ARAZİ PAZARLIKLARINI BULAŞTIRMIŞ!
9
05 Temmuz 2021 - 9:13

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, 4’lü koalisyon döneminde bir bakanın oğluna kiralanan arazinin iptal edilmesinin ardından yeniden verileceği konusunda aldıkları duyum sonrasında 24 Haziran’da maliye bakanına mecliste sorduklarını ancak ‘verilmediği’ yanıtını aldıklarını ve aynı gün Emlak Malzeme Dairesi tarafından işlem yapıldığını öğrendiklerini açıkladı.

Özersay, maliye bakanı Oğuz’un konuyla ilgili haberi olsaydı mutlaka işlem yapıldığını söyleyeceğine işaret ederek, tartışmalara neden olan mahkemedeki bir olayın nasıl olur da Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından ele alındığını sordu.

Talep yazısının üzerindeki “Maliye Bakanı Eli ile” ifadesinin ne anlama geldiğini soran Özersay, maliye bakanından habersiz işlem yapılmışsa işlemin ve talep yazısının geri alınıp alınmayacağını sordu?

Özersay’ın yaptığı paylaşım şu şekilde:

“MALİYE BAKANI “HERHANGİ BİR İŞLEM YAPMADIK” DEMİŞTİ, AMA MALİYE BAKANLIĞINA BAĞLI DAİRE AYNI GÜN BİR İŞLEM YAPMIŞ MEĞERSE…

MALİYE BAKANI DEĞİLSE BİLE HÜKÜMETTE BİRİLERİ SİYASETE YİNE ARAZİ PAZARLIKLARINI BULAŞTIRMIŞ BELLİ Kİ…

10 gün önce Meclis konuşmamda Maliye Bakanı’na sordum: “Dörtlü koalisyon döneminde siyasi krize neden olan ve dönemin Maliye Bakanı tarafından koalisyon ortaklarından habersiz şekilde Bakanın oğlunun firmasına kiralanan ve sonradan 40 değil 100 dönüm civarında bir arazi olduğu ortaya çıkan Metehan’daki araziler ne oldu? Bu konuda bize bazı bilgiler geliyor. Biz UBP-HP koalisyonu döneminde Maliye Teftiş’in hazırladığı raporda bu kiralamalar HUKUKA AYKIRI bulunduğu için (yani sadece etik dışı değil hukuk dışı da olduğu için), kiralanan bu arazilerin kirasını iptal etmiştik”.

Maliye Bakanı Dursun bey soruma cevaben: “Biz herhangi bir işlem yapmadık, olduğu yerde duruyor ilgili firmanın bizden böyle bir talebi oldu, ancak biz bir işlem yapmadık” demişti. Ne zaman demişti? 24 Haziran 2021 tarihinde.

Maliye Bakanı’nın bunu söylediği tarihte Maliye Bakanlığına bağlı Emlak Malzeme Dairesi resmi bir yazıyla bu arazilerin kiralanması için bir işlem yapmış meğer. Evraktaki tarih Bakan’ın Meclis’te bir işlem yapılmadığını söylediği tarih!

1) Bakan Meclis’te konuşma yaparken bu yazıdan haberdar mıydı? Sanmıyorum çünkü Dursun beyi tanıyorum, konuşurken bu evraktan haberdar olmuş olsaydı konuşmasında “herhangi bir işlem yapmadık” demezdi.

2) Bakan Meclis’te konuşma yaparken bu yazıdan haberdar değildi muhtemelen. Hal böyleyse ve “konu mahkemededir ve biz bu arazilerle ilgili herhangi bir işlem yapmadık” diyorsa Bakan, o zaman Bakanlığa bağlı Emlak Malzeme Dairesi ne yapıyor? Bakan’dan habersiz böyle bir adım mı atıyor? Bu kadar tartışma konusu olmuş arazilerle ilgili olarak?

Şimdi Maliye Bakanı kendisine bağlı Daire’nin bu işlemini geri alacak mı? Bu talep yazısı geri alınacak mı? Yoksa ilgili Daire’nin Bakan’a rağmen yaptığı işlem (eğer öyleyse) geçerli olmayı sürdürecek mi?

Ha bir de unutmadan, bu yazının üzerinde yazan “Maliye Bakanı Eli ile” ifadesi ne anlama geliyor?”

 

Kaynak: Haber Kıbrıs

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.