Bülten Kıbrıs

NARENCİYECİLERE HASATLA İLGİLİ ACİL TEDBİR GELMELİ!

NARENCİYECİLERE HASATLA İLGİLİ ACİL TEDBİR GELMELİ!
11
08 Aralık 2020 - 13:52

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği (KKNÜB) Başkanı Turgut Akçın, 90 bin ton narenciyenin hasadı için Türkiye’den 1500 civarında kesim işçisi ve paketleme işçisi getirilmesi konusunda yeni kurulacak hükümetin acil tedbir alması gerektiğinin altını çizdi.

Akçın yazılı açıklamasında bu konuya ilgili Tarım ve Çalışma bakanlıklarına büyük görevler düştüğünü belirtti.

İşçi getirip çalıştıran kontraktörlerin ilgililerden gerekli desteği ve yardımı görmedikleri konusunda duyum aldıklarını kaydeden Turgut Akçın, “Yüzlerce üreticiyi ilgilendiren ve memlekete döviz sağlayacak narenciye hasadı ve ihracatının kurulacak yeni hükümetin görüşüp karar alacağı en önde gelen konulardan birisidir.” sözlerini kullandı.

Akçın, gelecek işçilerin Güzelyurt ve Lefke’deki yurtlarda karantina altına alınıp masraflarının kısmen de olsa karşılanmasının gerekli olduğu görüşünde olduklarını belirtti.

Ocak ayı başında greyfurt, limon ve mandora hasadına başlanacağı göz önünde tutularak geciktirmeden karar alınması beklentisi içerisinde olduklarını kaydeden Akçın, “Bakanlar Kurulu kararıyla ihracat teşvik primlerinde bir miktar kesilerek sağlık kurulu üzerinden gelen veya gelecek işçilerin karantina masraflarının ödenebileceğini düşünmekteyiz.” açıklamalarını ekledi.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.