Bülten Kıbrıs

ERSİN TATAR, BM GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞECEK!

ERSİN TATAR, BM GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞECEK!
13
24 Haziran 2021 - 9:20

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yarın Brüksel’de bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Tatar’a Brüksel ziyaretinde Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı İsmet Korukoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Danışmanı Sülen Karabacak eşlik edecek.

Cumhurbaşkanı Tatar, Brüksel’e gitmek üzere bugün saat 9.30’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrılacak. Tatar, ülkeden ayrılmadan önce saat 09.00’da Ercan’da basın açıklaması yaptı.

İşte Tatar’ın açıklamalarından satırbaşları: 

BM Genel Sekreteri Guterres’e Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yapılacak ikili görüşmeden rahatsızlık duyduğumuzu söyledik. Talebimizi dikkate aldı ve bizi Brüksel’e görüşmeye davet etti.

Anastasiadis egemenlik talebimizi kabul etmediğini söylüyor.

Cenevre’de sunduğumuz 6 maddenin kabul edilmesini istiyoruz. Özellikle birinci madde de yer alan egemenliğimizin tanınması önemlidir. Eşitliğimizin kabul edilmesi, egemenliğimizin tanınması ve iki eşit devletin işbirliği ile Kıbrıs sorununu çözmek istiyoruz.

Cenevre’den sonra ikinci bir gayrı resmi toplantıya açığız. Toplantılar çözüm konusunda ortak zemin bulmak için yapılıyor.

Genel sekreter, Kıbrıs Türklerinin taleplerini ifade etti ve konferansı kapatmadığını söyledi. BM parametrelerinin iki toplumlu iki bölgeli siyasi eşitliğe dayalı federasyon olduğunu söylüyor ancak bu üçgeni kareye çevirebilir.

KKTC bir devlet olarak kurumlarıyla gelişiyor. 60 yıldır Kıbrıslı Türkler kendini kendini yönetiyor.  BM’de 1964’te alınan yanlış karar sonrasında Kıbrıs cumhuriyeti Rum devleti oldu.

Cenevre’ye yeni bir fikirlerle gittik. Ortaya koyduğumuz yeni vizyon konusunda Türkiye bizimle hem fikirdir ve arkamızdadır.

Rumların ne dediği değil iki tarafın dediği önemlidir. Statükonun değişmesi için bizim önerdiğimiz şekilde bir çözüm olmalıdır. Dayatma bir çözümü kabul etmiyoruz. Kıbrıs’ta mevcut durum devam edebilir.

Yabancı diplomatlar, Kıbrıs’ın AB’ye tek taraflı alınmasının yanlış olduğunu söylüyor.

 

Kaynak: gündem Kıbrıs

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.