Egemen Eşitlik Varsa O Zaman İki Devlet De Olabilir « Bülten Kıbrıs

30 Eylül 2022 - 12:27

Egemen Eşitlik Varsa O Zaman İki Devlet De Olabilir

Egemen Eşitlik Varsa O Zaman İki Devlet De Olabilir
Son Güncelleme :

02 Şubat 2021 - 16:10

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kıbrıs meselesine ilişkin, “Egemen eşitlik temelinde müzakere gerekiyor. Egemen eşitlik varsa o zaman iki devlet de olabilir.” dedi.

Çavuşoğlu, “Kıbrıs’ta (doğal kaynakların) gelir paylaşımında çözüm bulabilirsek Doğu Akdeniz meselesinin yüzde 50’sini çözmüş oluruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Türkiye’nin Kıbrıs meselesinde bizimle yüzde yüz fikir birliği içinde olması bize güç katmaktadır.” dedi.

ORTAK AÇIKLAMADAN SATIR BAŞLARI ŞU ŞEKİLDE:

Kıbrıs Türk tarafı Anavatanımız Türkiye ile birlikte Kıbrıs’ta ve bölgemizde barış, istikrar ve işbirliğinin tesisi için çalışmaktadır.
Çalışmalarımız, adamızın ve bölgemizin gerçeklerine dayalı olarak Kıbrıs’ta iki halk ve bunların 50 yıldan fazladır oluşturdukları iki Devlet arasında kazan-kazan anlayışına dayalı işbirliği ilişkisi tesis etmeye ve geliştirmeye yöneliktir.
Bu işbirliğinin hiçbir tarafa üstünlük sağlamayacak şekilde, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüde olmasını elzem görüyoruz.
Taraflardan herhangi birinin statüsünün diğerinin üzerinde olacağı ve/veya taraflardan herhangi birinin meşruiyetine yamalanma anlamına gelecek düzenlemelerin Kıbrıs’ta barış ve istikrara hizmet etmeyeceği aşıkardır.
Kıbrıs Rum tarafının adamızda ve bölgemizde bir asırdan fazladır hakimiyet kurma arayışı içinde olması, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü zemininde bir ilişki tesis edilmesini kaçınılmaz hale getirmiştir.
Bizler Mart ayı başında katılacağımız 5+BM gayrı resmi toplantısına bu değerlendirmeler ve yapıcı vizyon içinde gidiyoruz.
Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na bu önemli gayrı resmi toplantının arifesinde heyetiyle KKTC’ye yapmış olduğu ziyaret için çok teşekkür ediyorum.
Yapmış olduğumuz değerlendirme ve izlemekte olduğumuz yolun Anavatanımız Türkiye ile tamamen örtüşmekte olduğunu görmek bizlere güç vermektedir.
Covid-19 ülkemizde ve dünyada çok zor koşullar yaratmıştır. Salgınla mücadelemizde de Anavatanımız Türkiye’nin desteği artarak devam etmektedir. Bu çerçevede Türkiye’ye son ulaşan 6.5 milyon doz Sinovac aşısından gerekli testler yapıldıktan sonra KKTC’ye önemli bir miktar daha aşı gönderileceği müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Zor koşullara rağmen KKTC halkının kazanılmış hakları ve onuru zemininde halkımızın hayat kalitesini iyileştirme çalışmalarımız kararlılıkla devam edecektir.
Ne yazık ki Covid-19’un yıpratıcı etkileri süratle değişmektedir. Hükümetimizin bu süratli değişen şartlara uygun politikalar üretmesi ve uygulaması zorunlu hale gelmiştir.
Gerek Covid-19 ile mücadelede, gerekse Kıbrıs uyuşmazlığı dahil, karşı karşıya olduğumuz diğer sorunlarla mücadelede toplumsal bütünlüğümüz en büyük gücümüz, direncimiz olacaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.