Bülten Kıbrıs

DÖVİZ KURLARI

DÖVİZ KURLARI
13
15 Temmuz 2021 - 11:23

Döviz piyasası bugün hafif dalgalı seyirde, dolar 8.60’ın altını görürken, sterlin yeniden 12 TL’nin altına indi. Euro ise sabah saatleri itibarıyla hafif dalgalı bir seyir izliyor.

ABD’de tüketici fiyat endeksinden sonra (TÜFE) üretici fiyat endeksinin (ÜFE) de beklentileri aşmasıyla küresel piyasalarda dolarda zayıflama görüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısından sonra açıkladığı faiz kararı sonrası ilk aşamada ilk aşamada TL’nin değerinde önemli bir değişim yaşanmadı. Dün, gün içerisinde 8.64 seviyelerine kadar çıkan dolar/TL, öğleden sonra 8.5760 seviyesine kadar çekildi. TCMB beklendiği gibi politika faizini değiştirmemişti.

Dün yaşanan gelişmelerin ardından bugün Türkiye piyasasında saat 10.45 itibarıyla dolar/TL dünkü kapanışa kıyasla %0.04 düşüşle 8.5796 seviyesinde, Euro/TL %0.07 düşüşle 10.1490 seviyesinde, sterlin/TL de %0.29 düşüşle 11.8599 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında ise özellikle sterlinde dış piyasalarla paralel hareketlenmeler olmadığı dikkati çekiyor. Döviz artışlarına erken reaksiyon gösteren ülke serbest piyasası düşüşlerde daha ağır hareket ediyor.

KKTC piyasasında aynı dakikalarda dolar 8.63 TL’den, Euro 10.23 TL’den, sterlin de 11.99 TL’den satılıyordu. Piyasada bugün ortalama döviz alış kurları ise dolarda 8.56 TL, Euro’da 10.14 TL, sterlinde 11.86 TL düzeyinde.

ABD’DE ÜFE BEKLENTİLERİ AŞTI, DOLAR ZAYIFLADI

ABD’de ÜFE haziranda %0.6 olan piyasa beklentisinin üzerinde, %1 arttı. Bu arada Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yapacağı sunumu önceden basına dağıtan Fed Başkanı Jerome Powell, tahvil alımının azaltılmaya başlanması için yerine gelmesi gerektiğini ifade ettikleri şartlardan hala çok uzakta olduklarını söyledi.
ABD Doları ÜFE sonrası değer kaybederken, Euro/Dolar 1.18’in altını test etti.

TC MERKEZ, FAİZ İNDİRİMİNİ MASADA TUTTU

Merkez Bankası temmuz PPK toplantısında beklendiği gibi faizi %19’da sabit bıraktı. Yüksek gelen haziran enflasyonu sonrası piyasanın sıkılaşmanın artması beklentilerine karşın metin bir önceki PPK’dan çok farklılaştırılmadı.

Merkez Bankası ileriye yönelik faizle ilgili beklentileri yönettiği Nisan ayı enflasyon raporunda öngörülen düşüş vurgusu ve enflasyonun üzerinde politika faizi mesajını vermeye devam etti. Haziran’da sürpriz bir şekilde yüksek gelen enflasyon sonrası analistler PPK metninde sıkılaşmanın boyutunun artırılmasına yönelik ifadelerin yer alabileceği beklentisine girmişti.

Küresel anlamda yükselen enflasyona yine dikkat çeken ve elektrik ve doğalgaz zamlarının yaratacağı etkiyi de metnine alan TCMB sıkı para politikası duruşu ifadesini de korudu. Cari fazla verileceğine ilişkin ifade ise hem turizm gelirlerinde hızlı artış hem de döviz kurları açısından dengeleyici bir hareket beklediğine yönelik mesaj olarak algılandı.

JP MORGAN, İLK İNDİRİMİ EKİM’DE BEKLİYOR

Öte yandan, TCMB’nin politika faizini değiştirmemesi ardından bir analiz yayınlayan JP Morgan, bankanın enflasyondaki yaz oynaklığına karşı uyarıda bulunduğunu ancak yeni bir politika kılavuzu sunmadığını vurguladı. JP Morgan, ilk 50 baz puanlık faiz indiriminin Ekim ayında gerçekleşmesini bekliyor, ancak ekonomik aktivitedeki ve fiyat baskılarının, potansiyel olarak daha geç ve daha yavaş bir gevşeme döngüsüne yol açabileceğine dikkat çekti.

Kaynak: Gıynık Gazetesi

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.