KAMU İHALE YASASI HEMEN GEÇMELİ « Bülten Kıbrıs

13 Ağustos 2022 - 19:06

KAMU İHALE YASASI HEMEN GEÇMELİ

KAMU İHALE YASASI HEMEN GEÇMELİ
Son Güncelleme :

22 Haziran 2022 - 12:20

Merkezi İhale Komisyonu (MİK) Başkanı Halis Üresin Gündem Kıbrıs’ta yayınlanan Gizem Özgeç’in hazırlayıp sunduğu ‘Yerli Yerinde’ programına konuk oldu.

İhale yasasının eksikliği hakkında açıklama yapan Üresin, “İhale yasasının eksikliği bizim kanayan yaramızdır. Kurumun ve personelin işleyişini etkileyen bir konudur” dedi. Kamu ihale yasasının 28 Mart 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlandığını anımsatan Üresin, “Kamu ihale yasasının 15 Kasım 2016 tarihinde tüzükleri ile birlikte hazırlandıktan sonra resmen yürürlüğe girdi. O günden sonra ihale komisyonunun teşkilat yasasını devamlı irdeledik ve bir şekilde geçmesini talep ettik. Çeşitli şekillerde bu konu gündeme geldi. Bir kez meclise de sevk edildi ama siyasi gerekçelerle ya da hükümetlerin değişmesi nedeniyle yasanın geri geldi ve yasa geçmemiş oldu” şeklinde konuşarak bunun sıkıntısını yaşadıklarını kaydetti.

“KAMU İHALE YASASI’NIN BİR ŞEKİLDE GEÇMESİ GEREK”

Maliye Bakanı Sunat Atun’un göreve gelmesiyle Kamu İhale Yasasının ne durumda olduğu ile ilgili sorduğu ilk sorulardan birisi olduğunu ifade eden Üresin, “Sunat Atun, kamu ihale yasasının bir şekilde geçmesi gerektiği ve bu konuyla ilgili çalışma yapmamızı istedi. Bakanlıktaki diğer idari arkadaşlarımızla birlikte mevcut var olan yasa üzerinde yoğun çalışma temposuna girildi. Önümüzdeki Bakanlar Kurulu’nda büyük bir ihtimalle meclise sevk edileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuşarak Kamu İhale Yasasının hazırlandığını söyledi.
“NE ACIDIR Kİ MERKEZİ İHALE KOMİSYONUN ŞU ANDA HUKUKÇUSU YOKTUR”
Şu anda komisyonda kendisi ile birlikte 18 kişinin olduğunu anlatan Üresin, “Ben de dahil 18 kişini hepsi şu anda Maliye Bakanlığı personelidir. Merkezi İhale Komisyonu Teşkilat Yasası geçmediği için Merkezi İhale Komisyonunun kendine özgü bir personeli yoktur. Kamu İhale Yasası geçerse şube amirlerimiz, ihale memurlarımızla ve hukukçumuz ile birlikte kendi kadromuzu oluşturabiliriz” ifadelerini kullanarak Merkezi İhale Komisyonun şu anda hukukçusunun olmadığına dikkat çekti.

“ŞU ANKİ YASADA FİYAT FARKI UYGULAMASI YOKTUR”

Pandemiyle birlikte ihale konusunda etkilendikleri konuların olduğundan söz eden Üresin günün sonunda Maliye Bakanlığı ve ilgili kuruluşların kendi bütçesinden kaynaklı ihaleye çıkmak için blokelerinin olduğunu kaydetti. Blokeler hakkında açıklama yapan Üresin, “Blokeler günlük haftalık değişebiliyor. İhaleye çıkmak için yapılan keşifler döviz kurlarından dolayı değişebiliyor. Bundan dolayı ihale makamının belirlediği ve bizim de ihaleye çıkmak için yayınladığımız miktarlar ile katılımcı firmalar arasında sıkıntı yaşanıyor” şeklinde konuşarak döviz kurlarından dolayı oluşan fiyat farkından dolayı şu anki mevcut yasada fiyat farkı uygulamalarının olmadığına işaret etti.

“ÖN GÖRÜLEMEYEN MALİ KAYNAKLARDAN DOLAYI GİRNE HASTANESİ’NİN İHALESİ İPTAL EDİLDİ”

Girne Hastanesi’nin sonuca ulaşması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Üresin, “Girne Hastanesi’nin iptali ile ilgili ihale makamlarıyla siyasi olarak bir takım sıkıntılar yaşadık. İhale makamıyla aynı görüşte olmadığımız ve hemfikir olmadığımız durumlar ortaya çıktı. O günkü şartlarda ihale makamıyla Girne Hastanesi ile ilgili devam kararı alınsaydı şu anda bitmiş ve Kıbrıs Türk halkına hizmet ediyor pozisyonda olacaktı” diye konuşarak savcılığın görüşü ve ihale yasasının ön görüleri ile birlikte devam kararını ortaya çıktığını söyledi. Üresin Girne Hastanesi’nin mali kaynaklardan dolayı blokenin çekilmesiyle birlikte ihalenin geri çekildiğine dikkat çekti
Üresin, önümüzdeki günlerde Girne Hastanesi ile ilgili yeniden ihale sürecinin başlayacağını duyurdu.

“GİRNE- ALSANCAK YOLU 13 TEMMUZDA İHALEYE ÇIKIYOR”

Girne- Alsancak yolu hakkında açıklama yapan Üresin, “Girne- Alsancak yolu ile ilgili çalışmalarımız bitti ve 13 Temmuz tarihinde ihaleye çıkıyoruz. İhale ile ilgili katılımcı firmalar de teklif atarsa çalışmalarımız sonuca ulaşmış olacaktır. Girne Alsancak yolu ihalesi ile ilgili bloke günün şartlarına göredir. Neden inşallah teklif atarlar? Çünkü Müteahhitler Birliği ile ilgili de bir takım sıkıntılar var. Müteahhitler Birliği’nin Maliye Bakanlığı ve Başbakan ile yaptığı görüşmeler sonucunda bir sonuca varılacağını düşünüyorum. Günün sonunda Müteahhitler Birliği ile bir sıkıntı yaşanırsa ihaleye çıkılmasının bir anlamı olmayacak. Maliye Bakanı ve Sayın Başbakan bu konuda oldukça ısrarcıdır” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.