Bülten Kıbrıs

PETROLDE DELTA VARYANTI ENDİŞESİ!

PETROLDE DELTA VARYANTI ENDİŞESİ!
5
08 Temmuz 2021 - 8:38

Petrol, Delta varyantına dair endişelerle varil başına 72 dolar civarında yatay bir seyir izliyor.

Petrol, Koronavirüs Delta varyantına dair endişeler ve OPEC’te yaşanan anlaşmazlıkla ilgili gelebilecek yeni haber beklentileriyle varil başına 72 dolar civarında yatay bir seyir izliyor.

Batı Teksas Petrolü, doların kuvvetlenmesiyle beraber Mart ayından beri en büyük kaybına doğru ilerliyor. Dünya Sağlık Örgütü, birçok bölgede vaka sayılarının artmasından sonra yeniden açılmaların hızı konusunda uyardı.

OPEC+’ın Ağustos ve sonrası için planladığı üretim artırımları Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin anlaşamaması sonrasında rafa kaldırılmıştı. Eğer üretim şu anki seviyelerde devam ederse piyasa gelecek ay daha da sıkılaşacak ve bu da ülkelerin tek taraflı olarak fiyat artırmalarına neden olacak.

Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 8 milyon varil civarında düşüş kaydederken benzin stokları da geriledi.

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,1 yükselerek varil başına 72,13 dolar seviyesinde bulunuyor.

Eylül vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, varil başına 73,48 dolarda yatay bir seyir izliyor.

 

Kaynak: Gıynık Gazetesi

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.