Azınlık hükümeti güvenoyu arayacak « Bülten Kıbrıs

4 Temmuz 2022 - 02:55

Azınlık hükümeti güvenoyu arayacak

Azınlık hükümeti güvenoyu arayacak

Ulusal Birlik Partisi (UBP) – Demokrat Parti (DP) – Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Azınlık Hükümeti’nin “güven oylaması” yarın yapılacak.

Meclis İç Tüzüğü’ne göre güven oylaması açık oyla yapılacak. Oylamada güvenoyu verenlerin sayısı ret oyu verenlerden fazla ise Bakanlar Kurulu güvenoyu almış olacak. Aksi halde, Bakanlar Kurulu güvenoyu almamış olacak ve Başbakan’ın istifasını Cumhurbaşkanı’na sunması gerekecek.

Azınlık hükümetinde 25 sandalye var

Yeni hükümet, Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra 49 milletvekili kalan Cumhuriyet Meclisi’nde 25 sandalyeyle temsil ediliyor.

3 bağımsız milletvekili var

Meclis’te halen UBP’nin 20, CTP’nin 12, HP’nin 6, DP’nin ve TDP’nin 3’er, YDP’nin 2 milletvekili ve 3 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

Özgürgün Katılmıyor

UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün yurtdışında olduğundan dolayı yaklaşık 2 yıldır meclis oturumlarına katılmıyor. Özgürgün’nün bu nedenle güven oylamasına katılması beklenmiyor.

İlk oturumda nisap sorunu yaşandı

Yeni Bakanlar Kurulu listesinin okunması için 10 Aralıkta saat 10.00’da toplanması gereken Meclis Genel Kurulu nisabı sağlayamamış UBP milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu ve Yasemin Öztürk’ün saat 12.30 gibi meclise gelmesiyle, azınlık hükümeti, HP’den istifa eden 3 bağımsız milletvekilinin de katkısıyla 27 sayısına ulaşmış ve meclis toplanabilmişti.

İkinci oturumda nisabı muhalefet sağladı

Covid-19 temaslısı olduğu için evinde izole olması gereken Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin yerine ise CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman gelerek hükümet programının okunması konusunda nisabın sağlanmasında katkıda bulunmuştu.

Bağımsız milletvekillerinin ne yapacağı merak konusu?

Hükümet kurulmasının önünü açmak için 7 Aralık’ta Halkın Partisinden istifa ettiklerini açıklayan bağımsız milletvekilleri Hasan Topal, Hasan Büyükoğlu ve Mesut Genç meclisin açılması için nisap konusunda katkıda bulunacaklarını ifade etmiş ancak güvenoyu konusunda net bir duruş sergilememişti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.