YASALAR ÇIKARILIYOR AMA DENETİM YAPILMIYOR! « Bülten Kıbrıs

4 Temmuz 2022 - 03:37

YASALAR ÇIKARILIYOR AMA DENETİM YAPILMIYOR!

YASALAR ÇIKARILIYOR AMA DENETİM YAPILMIYOR!

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, toplumun önde gelen ve rol model olarak görülen kişilerinin Covid-19 kurallarına uymamasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek,    “Toplumun tüm kesimleri sosyal mesafe ve maske kurallarına uymalıdır” dedi.

Dizdarlı, “denetim yapamamanın” ülkenin ciddi sorunlarından birisi olduğunu ve bu sıkıntının Covid-19 salgını sürecinde de devam ettiğini, ülkemizde yasalar çıkarıldığını ancak denetimlerin yapılmadığını belirtti.

“Denetlenmenin” bazı vatandaşlarca hoş karşılanmadığını ancak kurallara da uyulmadığını ve tüm toplumu riske atan durumlar ortaya çıktığını ifade eden Dizdarlı, “Halk kurallara uymalı. Denetimler yapılmalı, uymayanlar tespit edilirse uyarılmalı veya yaptırım uygulanmalı” dedi.

Yerel yönetimlerin de denetimlerde aktif olmadı gerektiğini belirten Dizdarlı, belediyelerin denetimlere katılması için yeni düzenlemeye gerek olmadığını, Belediyeler Yasası’na göre sağlık konusunda her durumda zaten denetleme yetkileri bulunduğunu vurguladı.

Emine Dizdarlı, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını cevaplandırdı.

“Ombudsman hiçbir bakanlık altında değildir”

Emine Dizdarlı, Ombusdsman’ın Anayasanın 114’ncü maddesi tahtında kurulduğunu ve hiçbir bakanlık altında olmadığını ve tamamen bağımsız olduğunu söyledi.

Emine Dizdarlı, vatandaşın ‘İyi İdare Yasası’ altında başvurusundan cevap alamadığı durumlarda Ombudsman’a başvurduğunu belirterek, “Gücümüzün yettiği oranda herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Amacımız birini hedef alıp utandırmak değildir, hata varsa onun düzeltilmesidir” dedi.

“Belediye sağlık konusunda denetim yapabilir”

Yeni yapılan düzenlemeyle Covid-19’la ilgili denetimlere kaymakamlıklar ve belediyelerin de eklenmesini değerlendiren Dizdarlı, “Belediyelerin denetimlere katılması için yeni düzenlemeye gerek yoktu. Belediyeler Yasası’na göre sağlık konusunda her durumda zaten denetleme yetkileri var.  Mutlaka polis olmasına gerek yoktur, zabıtalarla denetim yapılabilir” dedi.

“Yasa var denetim yok”

Ülkede yasalar çıkarıldığına ancak denetimlerin yapılmadığına işaret eden Dizdarlı, “Denetleme özürlüyüz. Denetlenmek vatandaş tarafından hoş bir durum değil gibi görülüyor ancak kurallara da uyulmuyor. Halk kurallara uymalı. Denetimler yapılmalı, uymayanlar tespit edilirse uyarılmalı veya yaptırım uygulanmalı” dedi.

“Herkes kurallara uymalı”

“Bazı devlet yetkililerinin salgın kurallarına uymaması ve bunların fotoğraflarla da belgelenmesi” konusunda değerlendirme yapması istenmesi üzerine Emine Dizdarlı, toplumun önde gelenlerinin ve rol model olarak alınanların, Covid-19 kurallarına uymamasının kabul edilemeyeceğini, bu gibi kişilerin hareketlerine dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Dizdarlı, “Toplumun tüm kesimleri sosyal mesafe ve maske kurallarına uymalı. Koronavirüsten ölen gencin ailesinin yazdıklarını okudum ve çok etkilendim” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.