reklam

GAÜ AKADEMİSYENİ YRD. DOÇ. DR. SOYER ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI « Bülten Kıbrıs

28 Kasım 2021 - 00:10

GAÜ AKADEMİSYENİ YRD. DOÇ. DR. SOYER ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI

GAÜ AKADEMİSYENİ YRD. DOÇ. DR. SOYER ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI
Son Güncelleme :

24 Kasım 2021 - 16:49

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cansu Soyer, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlerin gününü kutlayarak, “Bilim, ilim ve irfan yolumuzdan eksik olmasın” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Cansu Soyer mesajında şu ifadelere yer verdi;

ÖĞRETMENİM, ÖĞRETMEN’İM !

Bugün bir çok öğretmen için mesleği denildiğinde ‘neden öğretmen olduğu’nun sonucunu sunan iki kelime ‘sayende öğretmenim’dir. Bu söz sadece öğretmenler için değil mesleğinde başarıya ulaşmış veya zirvede bulunan kişilerin sözlerinde de hep var olur. Çünkü; öğretmen bilgiyi veren ve öğretendir. Öğretmen anadır, babadır, sırasında kardeş-dost kucağıdır. Öğretmen insana yeni ufuklar açan ve aydınlatandır. Öğretmen sevgidir, etrafa sevgi saçan ve aşılayandır. Öğretmen sevendir, sevilendir, öğretmen yüreği sevgi ile kaplı ışık demektir. Öğretmen saygıdır, saygının en güzel yansımasını sunan bir aynadır. Örnek olandır. Öğretmen dosttur, öğretmen herkes ile barışık olan ve barışçıl olabilendir. Öğretmen bilgidir, insanı donattığı bilgilerle hayata sulanabilen ve öğretmen insanı bilendir. Çevreyi tanıyan, dünyayı tanıyan, evreni, kâinatı tanıtandır. Öğretmen gelişim demektir. Yenilikçidir, hep yenilikten taraf olandır, yeniliği önce kendi öğrenen ve sonra koca bir yürekle öğretebilendir. İnsanı keşfeden bir çift gözdür, kulaktır. Bilinmeyen yeteneklerin keşifçisidir. Öğretmen rehberdir, yola nefer, yüreğe umuttur. Öğretmen bilgi ve becerisi ile yönlendiren, yön verendir. Öğretmen sabırdır, sebattır. Öğretmen tükenmeyen bilgi, bitmek bilmeyen enerji kaynadığıdır. Öğretmen her koşulda karşı göğsünü siper ederek başa çıkan, zorluklara yılmayan, tükenmeden ve küsmeden aşabilendir. Öğretmen sestir, dildir, dilden dökülen hazinenin kaynağıdır. Kısılan ses, tükenen nefes ama ne olursa olsun bitmez tükenmez bilgiye tercüman olandır. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözleri ile sorumluluğu görev biçtiği öğretmenler değeri biçilemeyen sanatçıdır, eserinin üzerine imzası olmayan tek sanatçıdır ÖĞRETMEN…

Her birey yolunun kesiştiği yüreği güzel öğretmenler sayesinde kişiliğinin ve hayatının hamurunu yoğurur, tüm mesleklerde ama özellikle öğretmenlikte can’a dokunan öğretmenler çok önemlidir. Tıpkı bu yıl kaybettiğimiz Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nun “Öğretmen Olmak, Bir Cana Dokunmak’ adlı eseri ve bir çok dizesinde aktardığı gibi… Evet, bir öğretmen sayesinde insan iyi bir eğitim almaz, kendine ve toplumuna hizmet eden bir meslek sahibi olur ve belki de bizler gibi kendini ‘Öğretmen’olmayı tercih eder. Başöğretmen Atatürk’ün izinden giden öğretmenlerin hem daim varlığı, öğrencisine olan inancı, hissettirdiği güveni, desteği ve her daim onur etmesi mucizenin ilk fidanını toprağa salmakla eşdeğerdir. Eğer bir öğrencinin beyninden önce kalbine dokunmuşsanız şayet, yaptığı işi bir meslekten çok aşka döndüren olur, bu sevdanın yeşermesini sağlarsınız. Sevgi ve emeği birleştirerek asırlara koca kökler salar, geleceğe güzel nesillerin varlığını taşırsınız.

Şunu söylemeliyim ki; gelecek nesil eğitimcilerimiz, ATA’sına, ülkesine, özüne, değerlerine, kültürüne, diline, dinine ve insana insan gözüyle bakabilen genç öğretmenler olarak yetişiyor. Aydın, bilgili ve hep öğrenerek öğretecek olan bir nesil. Başı dik ve bir ömür bu mesleği şerefi, onuru ve özverisi ile omuzlayacak öğretmenler… Şüphesiz ki çok başarılı ve gönüllerde taht kuracak olan öğretmenler olarak karşımıza çıkacaklar. Ve asla unutmayın, dünya üzerinize yakışacak en onurlu, en eşsiz unvan; ÖĞRETMEN’dir.

Sözlerime başlarken uzun uzuna ifade ettiğim sözlerimi ithafen yazdığım Prof. Dr. Umay Türkeş Günay hocamı da anmadan sözlerimi bitirmek istemiyorum. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı ve kişilerin hayatlarına dokunan yüce yürekler vardır, tıpkı saygıdeğer dekanımız Prof. Dr. Umay Türkeş Günay hocamız gibi. Her şeyin en temelinde saygı olduğunu bize naif kişiliği ile ve sesinin tınısındaki sakinliği tattığımız öğretmenimizdir, rehberimizdir. Umay hocamız, Umay öğretmenimiz saygıyı ve meslek aşkını bize tattıran ve kısaca saygıyı dokunduğu her yüreğe hissettirerek en çok saygı gören ‘kutsal öğretmen’ sıfatına sonuna kadar koşulsuz sahip olan yegâne değerimizdir. İyi ki varsınız saygıdeğer UMAY ÖĞRETMENİM, bu yazıyı önce derin saygılarımı arz ederek size ithaf ettiğimi belirtir, bugünlere gelmemizde emeği olan tüm öğretmenlerimizin de saygılarına sunarım. Ve tabi ki diplomasız veya eğitimi olmayan ama ilk öğretmenlerimiz olan, başta annem ile babama ve tüm anne babalarımıza da tüm sözlerimi armağan ederim. Onlar bizlerin ilk öğretmenleri, çünkü bizler bugün sahip olduğumuz aş, iş ve aşk onların emeği, inancı ve desteğinin de sayesindedir.

Öğretmenliği sadece bir meslek, bir iş değil, aşk olarak tutkuyla seçen tüm öğretmenlerin, öğretmen olma tutkusunu hissettiğimiz, bu ışık ve heyecan içerisinde kendini yetiştiren her öğretmen adayı öğrencilerimizin de 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN. Bilim, ilim ve irfan yolumuzdan eksik olmasın…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.