Faktoring ve Finansman Şirketleri Tebliği « Bülten Kıbrıs

2 Temmuz 2022 - 14:08

Faktoring ve Finansman Şirketleri Tebliği

Faktoring ve Finansman Şirketleri Tebliği

Merkez Bankası’nın hazırladığı “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Tebliği”  yayımlandı.

Tebliğ, “şirketlerin kuruluş ve faaliyet izni dahil izne tabi işlemlerine, kurumsal yönetimine, muhasebe sistemi ve finansal raporlarına, karşılıklar ve müşteri haklarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemeyi” amaçamaktadır.

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri ile Tefeciliğin Önlenmesine İlişkin Yasa altında hazırlanan ve 1 Ocak’ta yürürlüğe giren tebliğ, KKTC’de faaliyet gösteren şirketleri kapsıyor.

Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Yasa tahtında tefecilik sayılan işlemleri yapan tüzel kişilerin, yasanın geçici 3’üncü maddesi kapsamında finansman şirketi olarak faaliyetlerine devam edebilmek için Merkez Bankası’na 31 Mart’a kadar bazı evraklarla birlikte dilekçeyle başvuruda bulunması gerekiyor.

Şirketler internet sayfalarını 30 Haziran’a kadar tebliğin 17’nci maddesine uygun olarak düzenlemek zorunda.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.