“KAMU HİZMETLERİNİN MEVSİMLİK İŞÇİLERE YAPTIRILMASI YASALARA AYKIRI” « Bülten Kıbrıs

13 Ağustos 2022 - 19:21

“KAMU HİZMETLERİNİN MEVSİMLİK İŞÇİLERE YAPTIRILMASI YASALARA AYKIRI”

“KAMU HİZMETLERİNİN MEVSİMLİK İŞÇİLERE YAPTIRILMASI YASALARA AYKIRI”
Son Güncelleme :

30 Haziran 2022 - 12:51

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) açıklamalarda bulundu.

KTAMS’ın açıklaması şu şekilde;

“KKTC Anayasasının 120. Maddesi “Devletin genel yönetim ilkelerine göre yürütmekle yükümlü olduğu kamu hizmetlerinin gerektirdiği asıl ve sürekli görevler, kamu görevlileri eliyle yürütülür” demesine rağmen; Anayasayı, yasaları çiğnemeyi alışkanlık haline getiren UBP-DP-YDP Hükümeti, Anayasaya aykırı bir şekilde kamu hizmetlerini taşeron ve mevsimlik işçilere yaptırmaktadır.

Kamu hizmetlerinde verimliliğin sağlanmasında en önemli ilke olan liyakata dayalı istihdam ne yazık ki şu anda  hükümette olan zihniyetin yönetim anlayışında hiçbir zaman yer bulmamıştır. Partizanlığa, adam kayırmacılığa dayalı  kamu yönetimi verimlilik açısından ve  kamudan hizmet alan halk açsından  sürdürülebilir değildir. UBP-DP-YDP Hükümetinin önceliği halka hizmet değil, kendi iktidarını sürdürmek olduğu için her yol mübah sayılmaktadır. Anayasaya ve  Kamu Sağlık Çalışanları Yasasına aykırı   bir şekilde  insan hayatı hiçe sayılarak partizanca istihdam edilen mevsimlik işçilere ağır vasıta  ehliyeti olmadığı halde ambulans şoförlüğü yaptırılmak istenmektedir.

Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde etkinlik ve verimliliğin sağlanması ve halkımıza kaliteli kamu hizmeti sunulabilmesi için  kamuya yapılacak istihdamların fırsat eşitliğine ve liyakata dayalı yapılması şarttır. Anayasaya ve yasalara aykırı partizanca istihdamlar yerine ihtiyaç olan alanlarda münhal açılarak gerekli istihdamların yapılması konusunda hükümeti sorumlu davranmaya çağırır, aksi halde hukuk yoluna başvuracağımızı vurgularız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.